.
.

Auto jak rozgrzany piekarnik!

Pierwsza w tym sezonie fala upałów stała się realnym zagrożeniem. Śmiertelną pułapką może okazać się rozgrzany samochód. Wystarczy chwila lekkomyślności, by narazić życie podopiecznych, pozostawiając ich w zamkniętym pojeździe.

Pozostawienie w rozgrzanym słońcem samochodzie dziecka lub zwierzęcia może być śmiertelnie niebezpieczne. Temperatura wewnątrz zaparkowanego w słońcu pojazdu może sięgać 90 stopni Celsjusza. W takich temperaturach organizm ludzki i zwierzęcy nie będzie prawidłowo pracował, tym bardziej dziecka, który rozgrzewa się do 5 razy szybciej, niż ciało dorosłego. Kilka minut w wysokiej temperaturze grozi odwodnieniem i śmiercią.

Policja apeluje do osób postronnych, aby chcąc zapobiec tragicznym konsekwencjom bezmyślności reagowały na tego rodzaju przypadki powiadamiając odpowiednie służby. Gdy zauważymy, że jakaś osoba czy zwierzę znajduje się w sytuacji zagrażającej życiu lub zdrowiu poinformujmy o wszystkim policję dzwoniąc pod numer tel. alarmowego 997 lub 112.

Samodzielnie można interweniować, gdy pojawi się tzw. stan wyższej konieczności. To sytuacja, w której nie ma możliwości wezwania odpowiednich służb, lub w której czyjeś życie jest zagrożone w  konkretnej chwili. Działanie w takim przypadku polega na ochronie większego dobra, kosztem dobra mniejszego, a odpowiedzialność np. za wybitą szybę jest wyłączana.

Stan wyższej konieczności określony jest w artykule 26 Kodeksu karnego (§ 1 i 2). A sama osoba wykazująca się brakiem wyobraźni i zostawiająca dziecko samo w samochodzie może zostać ukarana mandatem karnym w wysokości 500 zł. Co więcej, Kodeks karny przewiduje również możliwość zakwalifikowania takiego czynu, jako przestępstwa, za które grozi kara pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.

Warto wspomnieć, że pozostawienie zwierząt w wysokiej temperaturze w aucie to znęcanie się, za które zgodnie z ustawą grozi kara nawet do 2 lat więzienia.

2019-06-04 06:01 962

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb