.
.

Co z basenami? [FOTO]

Rząd zapowiedział otwarcie siłowni, basenów krytych i odkrytych. Ma to nastąpić w pierwszej połowie czerwca, jednak do końca nie wiadomo na jakich zasadach. Jak zatem będzie wyglądało pływanie na "Delfinku", albo odkrytym basenie? Wytyczne przygotował Państwowy Zakład Higieny.

Z wytycznych wynika, że liczba osób korzystających z basenu musi być na tyle mała, aby było możliwe utrzymanie minimalnej odległości 2 m w wodzie. Konieczne zatem będzie wydzielenie odpowiednich torów, z których będzie mógł korzystać tylko jeden pływający.

Minimalna odległość będzie także wymagana w szatni, przebieralni, toaletach i pod natryskami. W praktyce, nadzór nad przestrzeganiem tych zasad ma spocząć na barkach personelu pływalni.

Pływanie z maseczkami?

Według instrukcji, maseczki powinny być zdjęte i pozostawione wraz z ubraniem w przebieralni. Oznacza to pływanie bez maseczek. Ubierając się po kąpieli maseczki powinny jednak trafić na usta i nos.

Czy to bezpieczne, przecież wirus przenosi się drogą kropelkową?

- Nie wykazano dotychczas przypadków zakażenia SARS-CoV-2 poprzez wodę przeznaczoną do spożycia ani wodę do celów rekreacyjnych o kontrolowanej jakości, w tym wodę w basenach kąpielowych, poddawaną uzdatnianiu i dezynfekcji - piszą autorzy opracowania, powołując się na dane WGO i CDC.

Wydaje się zatem, że dawki basenowej chemii eliminują obecność wirusa w wodzie.

Co z zajęciami grupowymi?

W przypadku organizacji zajęć grupowych będą stosowane zasady i warunki, jak w przypadku użytkowników indywidualnych. Zatem, jeżeli zostaną zachowane wymagane odległości pomiędzy ćwiczącymi to aerobik lub nauka pływania powinna odbywać sie bez przeszkód.

Seniorzy na basenie

Osoby w wieku powyżej 65 roku życia, niewątpliwie należą do grupy ryzyka, jednak korzystanie z basenu w wielu przypadkach ma aspekt leczniczy i jest warunkiem utrzymania sprawności fizycznej.

- Nie lekceważąc ryzyka zakażenia należy rozważyć ograniczenie się do stwierdzenia, że w obecnej sytuacji nie zaleca się (nawet jeśli formalnie nie zakazuje) korzystania z pływalni przez osoby powyżej 65 roku życia - mówią w tej kwestii wytyczne.

Zarządcy pływalni mogą jednak rozwiązać problem przez wprowadzenie np. odrębnych godzin pracy pływalni przewidzianych tylko dla seniorów.

Sany pozostaną zamknięte

W przypadku saun, wytyczne mówią jasno o braku możliwości zachowania zasad bezpieczeństwa. Niewielka kubatura, bose stopy, brak okrycia wierzchniego i szczelnie zamknięte drzwi są przesłankami do wyłączenia tych obiektów z użytku do czasu zmiany zaleceń centralnych w tym zakresie lub wypracowania i pozytywnej oceny rozwiązań pozwalających na ograniczenie możliwości transmisji Covid-19 do niezbędnego minimum.

Optymistycznym akcentem jest fakt, że odkryta pływalnia na terenie Ośrodka Sportu i Rekreacji w Strzegomiu została kilka dni temu napełniona wodą. To raczej dobry znak, że zarządca obiektu przygotowuje się do otwarcia.

2020-05-24 19:08 666 OSiR, Strzegom, basen, Delfinek, park wodny

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb