.
.

I transport odnowioną estakadą [FOTO]

14 maja br. o godz. 15.50 rozpoczął się pierwszy – historyczny - transport urobku granitowego z Grabiny odnowioną estakadą kolejową w Strzegomiu. Warto podkreślić, że maszynistą był Maciej Proniewicz.

Przypomnijmy, strzegomska estakada została wybudowana w 1911 r. To 745-metrowa żelbetowa konstrukcja z 45 niszami i 3 wiaduktami, która łukiem otacza Stare Miasto. Nasza estakada jest jedną z trzech estakad kolejowych w Polsce. Pozostałe dwie znajdują się we Wrocławiu i w Gorzowie Wielkopolskim.

Niedawny remont estakady został zrealizowany przez PKP Polskie Linie Kolejowe S. A. Wymieniono m. in. podkłady, tłuczeń i szyny. Inwestycja kosztowała ok. 12 mln zł.

Dodajmy, że w 2016 r. - jeszcze starą estakadą - odbył się jeden z ostatnich przejazdów turystycznych zabytkowym parowozem i 2 poniemieckimi wagonami na trasie Strzegom - Grabina Śl. i z powrotem. Było to niezapomniane przeżycie i nie lada gratka dla miłośników kolei.

Fot.: UM w Strzegomiu

2020-05-15 12:16 723 Strzegom, estakada, PKP, Grabina

Komentarze

~vvde20

Przepraszam, ale dlaczego warto podkreślić, że maszynistą był Maciej Proniewicz? To ktoś znany lub zasłużony dla Strzegomia? Przepraszam za indolencje, ale nie wiem i dlatego w artykule warto byłoby to wyjaśnić. Tym bardziej że wzmianka jest w samym leadzie.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb