Jest odpowiedź na apel radnej Kardeli

Na apel radnej Wioletty Świątek-Kardeli, dotyczący solidarności wśród lokalnej społeczności, odpowiedział Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu.

Oto oryginalna treść odpowiedzi Tomasza Marczaka, przewodniczącego Rady Miejskiej w Strzegomiu:

Szanowna Pani Radna!

Jestem daleki od płomiennych wezwań, odezw, okrągłych słów i słówek. Jestem przeciwny patrzeniu na samorząd przez pryzmat poglądów jednej czy drugiej partii politycznej. Zawsze sceptycznie patrzę na każdą próbę wykorzystywania trudnych momentów w życiu lokalnej społeczności, w których wypada powiedzieć coś mądrego. Nie zgadzam się na używanie pojęcia solidarność odartego z konstytucyjnych praw i wolności każdego obywatela.

Czy to wszystko, czego dzisiaj jesteśmy świadkami (również w naszej gminie), nie wynika właśnie z tego, że „wielka polityka”, bez konsultacji i debaty społecznej, zbyt głęboko ingeruje w konstytucyjne prawa i wolności jednostki? A tak poza tym -  czy można mówić o solidarności i trosce o gminę, jeżeli jeszcze kilka miesięcy temu, kiedy trzeba było stanąć w obronie jej wizerunku – jakoś pomysłu na solidarność nie było? Czyż nie znaleźli się i tacy, którzy (z podszeptami) stali tuż za plecami reporterów pewnej telewizji? Może warto właśnie do nich apelować?

Solidarność społeczną, gminną buduje się nie przez listy okolicznościowe, ale codzienną, systematyczną pracę na rzecz małej Ojczyzny – wykonując rzetelnie swoje obowiązki zawodowe (szanuję Pani zawód), społeczne, prezentując wiarygodność obywatelską, pomagając potrzebującym, sąsiadom, kupując towary w lokalnych sklepikach, a nawet odkupując chryzantemy od sprzedawców, którzy nie zdołali ich sprzedać. Może nie będzie przy tym fleszy, pięknych zdjęć ze sztandarami, ale na pewno znajdzie się miejsce na autentyczną troskę o naszych mieszkańców.

Jestem również przekonany, że tylko głęboka nieznajomość naszego środowiska lokalnego i olbrzymi brak wiary w strzegomian może zachęcać do tworzenia aury zagrożenia wokół naszych kościołów parafialnych.  Nigdy nie uwierzę w to, że jakikolwiek mieszkaniec naszej gminy, bez względu na temperaturę debaty publicznej, byłby w stanie podnieść rękę na miejsce swojego chrztu świętego, ślubu kościelnego, etc. Kościół obroni się swoją wielowiekową tradycją (jak wielokrotnie w historii), mądrością swoich kapłanów i majestatem Boga, a wszędzie tam, gdzie zostanie złamane prawo - interwencją odpowiednich służb. Dzisiaj Kościołowi, z całą pewnością,  nie są potrzebne wezwania i nawoływania, czy tworzenie tym samym poczucia wrogości i zagrożenia, ponieważ to budzi kolejne podziały.

Pani Radna. Mam wątpliwości, czy adresatem Pani słów powinna być Rada Miejska. Proszę to przemyśleć. Może ten list warto jeszcze komuś podesłać?

Rolą Rady Miejskiej jest praca i skuteczne działanie na rzecz lokalnej społeczności. Kształtujmy obraz gminy czynami, a słowa, słowa, słowa – zostawmy politykom.
 
Z wyrazami szacunku
Przewodniczący RM w Strzegomiu
Tomasz Marczak

Fot.: Tomasz Marczak

 

2020-11-05 12:26 4495 odpowiedź, Tomasz Marczak, przewodniczący Rady Miejskiej, Strzegom

Komentarze

~janek57

Brawo dla Pana Tomasza,tak trzymać,wazeliniarstwem się brzydzę. Będzie Pan dobrym kandydatem na Burmistrza.Pozdrawiam.

~Qwert

Cytując klasyka.. Jak dobrze mądrego posłuchać.

~Strzegom

Na kogo burmistrza człowieku nie rośmieszaj nas niech zrobią porządek z tymi urzędnikami co palom papierosy w czasie pandemi za magistralą w Strzegomiu wstyd dawć taki przykład a policji jak niema na patrolach to i chyba nie będzie

~Ola87

Pan Tomasz Marczak powinien zostać burmistrzem, a nie ten marny (treść usunięta przez administratora) Ech. Panie Tomaszu, w Panu nadzieja!

~Świdnica

Pan Tomasz nic nie wniesie nowego tam trzeba wymienić wszystkich tak samo jak na komisariacie policji a Pan Sychyta zrobił w gminie bardzo dużo ale nie podoba mi się że chce przenieść szkołę sp4 i zrobić tam dom starców

~Szyr15

Pan T.był największą mameją w technikóm,niech dziękuje ze przygarnął go Pan Suchyta. Tomaszu M. weż się lepiej za uczenie bo twoja twarz i twoje miękie pośladki do polityki nie pasują . P.s . Marczak dobra rada . A madrości się nabywa w życiu, a nie przez lizanie pupy. Wasze zarzygane towarzystwo skończy kiedys kariere w U.G. Strzegom. Pozdrawiam przyszły burmistrz Strzegomia.

~Świdnica

A może jakieś informację na temat korony gdzie w jakich szkołach przeczkolach a nie zamiatacie pod dywan aby mieszkańcy nic nie wiedzieli

~Do Świdnica

Taki spragniony/a jesteś informacji o koronawirusie? A może plotkarski charakter spokoju ci nie daje? Co to zmieni, że dowiesz się, kto jest chory? Wejdź sobie na stronę sanepidu i sprawdź.

~Świdnica

Tylko inne miasta informują o sytuacji w przeczkolach cz w szkołach w tedy mogę dziecko zostawić w domu a plotkarstwo to do urzędników którzy wynoszą informację z urzędu

~Gacuś

Do Strzegom vel Świdnica. Może człowieku, zanim zaczniesz co kolwiek na forach pisać, to może się tej czynności poprawnie naucz. Chyba zależy ci na informacjach o kotonawirusie bo chcesz do szkoły wrócić i ortografii się uczyć. Chociaż, jak myślę, odporny na wiedzę jesteś, to może coś ci do zakutej pały wejdzie. Warto spróbować.

~Strzegom

Do Gacuś zeby tobie do zakutej pały nic nie weszło

~Czarna

Jak ~Gacuś napisał, człowieku oszczędź nam swych ortograficznych wypocin. Kolego ~Strzegom, warto spróbować. Odradzam pisanie na forach. Radzę powrót do szkoły i przeproszenie nauczycielki J. polskiego. Pewnie się pani wstydzi, że nie zdołała do twojej głowy wtłuc podstaw ortografii. Pracuj nad sobą, to nie wstyd się uczyć.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb