Opłaty za śmieci w górę!

Więcej obowiązków związanych z segregacją śmieci i jeszcze większe opłaty. Tak wygląda polska rewolucja gospodarowania odpadami przetaczająca się także przez gminę Strzegom. Urzędnicy tłumaczą podwyżki wzrostem kosztów systemu gospodarki odpadami w tym m.in. podniesieniem przez rząd tzw. opłaty środowiskowej.

Mieszkańcy bloków muszą wygospodarować, najczęściej pod zlewem dodatkowe miejsce na odpady, ci z domów jednorodzinnych powinni pilnować harmonogramu poszczególnych terminów wywozu śmieci, a wszyscy solidarnie przygotować się na podwyżki cen. To efekt zmian w przepisach, które powodują, że śmieci trzeba segregować na pięć frakcji, ale też wyższych cen energii elektrycznej, paliwa, czy zwiększenia przez ministra tzw. opłaty środowiskowej. Ta ostatnia, inkasowana za każdą śmieciarkę przekraczającą bramę składowiska rośnie w zastraszającym tempie. Dodatkowo w gminie Strzegom trwa procedura przetargowa na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości.

Po przeprowadzonej analizie finansowej systemu gospodarki odpadami i kalkulacji opłaty w gminie, niezbędnym dla zbilansowania całego systemu oraz warunków umowy z nowym przedsiębiorcą, jest podwyższenie stawek opłat za odpady komunalne. Zmiana taka pozwoli uniknąć sytuacji, w  których mieszkańcy nieprawidłowo składali deklarację, a tym samym korzystali ze zniżki, przykładowo: w jednym domu prowadzone były dwa gospodarstwa domowe (powinny być złożone dwie odrębne deklaracje – zniżka nie przysługuje), obecnie składano jedną deklarację i niezgodnie z prawem korzystano ze zniżek – czytamy na stronach Biuletynu Samorządowego Gminy Strzegom.

NOWE STAWKI ZA ODPADY KOMUNALNE

OSOBY FIZYCZNE

segregowane

niesegregowane

1 osoba = 18 zł

1 osoba = 36 zł

PRZEDSIĘBIORCY

segregowane

niesegregowane

60-120 litrów = 21 zł

240 litrów = 41 zł

1100 litrów = 185 zł

7000 litrów = 1175 zł

60-120 litrów = 41 zł

240 litrów = 81 zł

1100 litrów = 370 zł

7000 litrów = 2350 złW przypadku zmiany stawki za odpady komunalne mieszkańcy otrzymają informację o  opłacie za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Nie będzie obowiązku składania nowych deklaracji, za wyjątkiem rodzin wielodzietnych.

 
2019-03-19 13:14 3274 Śmieci, odpady, wzrost cen

Komentarze

~danusia

to jakaś paranoja !!! a 12 na 18 zł !!!! toż to 50 % podwyżki !!!

~Henio

A może to miasto zaczęłoby płacić mieszkańcom za segregację śmieci. Wówczas niebyłoby problemów ze śmieciami w lasach, rowach, bo ludzie wszystko by wyzbierali. A tak my im płacimy, a oni i tak w lasach zakopują bez segregacji .

~Danka

Podbijam temat Henia. No właśnie my segregujemy i jeszcze po kieszeni dostajemy. Przecież segregowane można sprzedać!

Dobrze mówisz. Segregowane można sprzedać. I sprzedają ci co przetwarzają odpady.

Może drożeją śmieciska bo mamy nowego operatora. ZUK przegrał przetarg bo związał się z Albą. Ciekawe co nie pykło, że na tyle ustawiania przetarg się nie udał? Może drzeć by ryja przed domem władzy w rynku znów przetarg unieważnić?

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb