Plan obchodów majowych

W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a dzień wcześniej „Święta Flagi”. Strzegomskie obchody majowe – podobnie jak przed rokiem – zostaną ograniczone do minimum. Nie będzie ceremoniału wojskowego, a uroczystości odbędą się w wymiarze symbolicznym.
PROGRAM:
2 maja 2021 r. - ŚWIĘTO FLAGI - godz. 12.00 – pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), odegranie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi na maszt, odpalenie zniczy;
3 maja 2021 r. - 230. ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA - godz. 10.00 – pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), złożenie wiązanek i odpalenie zniczy;
3 maja 2021 godz. 10.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel; msza św. za Ojczyznę z udziałem ks. biskupa Adama Bałabucha oraz władz samorządowych.
We mszy św. uczestniczyć będzie asysta honorowa ze sztandarem gminy Strzegom oraz Związek Strzelecki oddział Strzegom.
We mszy św. uczestniczyć będzie asysta honorowa ze sztandarem gminy Strzegom oraz Związek Strzelecki oddział Strzegom.

~Janek57
Szanowny Panie Burmistrzu, cieszy fakt, że obchodzimy Święto Flagi,oraz Konstytucji 3 Maja, która to jest przez Rząd łamana, ale zapomniał Pan o jeszcze jednym ważnym święcie. Święto Pracy, przypadające na 1 maja, znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.Majowe święto kojarzone jest u nas z przymusowymi pochodami i marszami, organizowanymi przez komunistów podczas dawno i szczęśliwie minionego ustroju. Jednak nie jest to polskie święto, a już na pewno nie komunistyczne.Święto Pierwszego Maja stało się dniem ludzi pracy oraz ich walki o godne życie.W Polsce po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja w roku 1890. Odbyło się ono na terenie zaboru rosyjskiego, pod nosem niezadowolonych z tego powodu wojsk carskich i przeróżnych nacjonalistycznych bojówek. Po odzyskaniu niepodległości, do Polskiego Sejmu trafił wniosek o ustanowienie dnia 1 Maja dniem wolnym od pracy i uczynnienie go świętem państwowym, był to rok 1919. Udało się to zrealizować jednak dopiero w roku 1950. Wówczas Święto Pracy stało się świętem państwowym i trafiło do kalendarza. Niemal od samego początku polscy komuniści zagarnęli Święto Pracy dla siebie i rozpoczęły się słynne, przymusowe pierwszomajowe pochody. Nie wiem jak Państwo, ale ja pamiętam marsz z flagami, organizowany przez szkoły i zakłady pracy. Ludzie z zażenowaniem szli w pochodach opowiadając sobie antykomunistyczne dowcipy.Warto o tym pamiętać gdy ktoś powie, że 1 Maja to święto lewaków. Znając tendencję Kościoła do zawłaszczania lub podpinania się pod wszelkie, zupełnie nie związane z nim święta, nie dziwi fakt, że również to majowe wydarzenie zostało przez Kościół zagospodarowane. Myślę że o tym dniu, też powinniśmy pamiętać.