Plan obchodów majowych

W tym roku przypada 230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja, a dzień wcześniej „Święta Flagi”. Strzegomskie obchody majowe – podobnie jak przed rokiem – zostaną ograniczone do minimum. Nie będzie ceremoniału wojskowego, a uroczystości odbędą się w wymiarze symbolicznym.

PROGRAM:

2 maja 2021 r. - ŚWIĘTO FLAGI - godz. 12.00 – pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), odegranie hymnu państwowego, wciągnięcie flagi na maszt, odpalenie zniczy;

3 maja 2021 r. - 230. ROCZNICA KONSTYTUCJI 3 MAJA - godz. 10.00 – pomnik 1050. rocznicy Chrztu Polski (skrzyżowanie ulic Świdnickiej i Kasztelańskiej), złożenie wiązanek i odpalenie zniczy;

3 maja 2021 godz. 10.30 – Kościół Najświętszego Zbawiciela Świata i Matki Bożej Szkaplerznej z Góry Karmel; msza św. za Ojczyznę z udziałem ks. biskupa Adama Bałabucha oraz władz samorządowych.

We mszy św. uczestniczyć będzie asysta honorowa ze sztandarem gminy Strzegom oraz Związek Strzelecki oddział Strzegom.
2021-04-27 11:04 864 obchody majowe, Święto Konstytucji 3 Maja, Święto Flagi, Strzegom

Komentarze

~Janek57

Szanowny Panie Burmistrzu, cieszy fakt, że obchodzimy Święto Flagi,oraz Konstytucji 3 Maja, która to jest przez Rząd łamana, ale zapomniał Pan o jeszcze jednym ważnym święcie. Święto Pracy, przypadające na 1 maja, znane jest również pod nazwą Międzynarodowy Dzień Solidarności Ludzi Pracy.Majowe święto kojarzone jest u nas z przymusowymi pochodami i marszami, organizowanymi przez komunistów podczas dawno i szczęśliwie minionego ustroju. Jednak nie jest to polskie święto, a już na pewno nie komunistyczne.Święto Pierwszego Maja stało się dniem ludzi pracy oraz ich walki o godne życie.W Polsce po raz pierwszy obchodzono święto 1 Maja w roku 1890. Odbyło się ono na terenie zaboru rosyjskiego, pod nosem niezadowolonych z tego powodu wojsk carskich i przeróżnych nacjonalistycznych bojówek. Po odzyskaniu niepodległości, do Polskiego Sejmu trafił wniosek o ustanowienie dnia 1 Maja dniem wolnym od pracy i uczynnienie go świętem państwowym, był to rok 1919. Udało się to zrealizować jednak dopiero w roku 1950. Wówczas Święto Pracy stało się świętem państwowym i trafiło do kalendarza. Niemal od samego początku polscy komuniści zagarnęli Święto Pracy dla siebie i rozpoczęły się słynne, przymusowe pierwszomajowe pochody. Nie wiem jak Państwo, ale ja pamiętam marsz z flagami, organizowany przez szkoły i zakłady pracy. Ludzie z zażenowaniem szli w pochodach opowiadając sobie antykomunistyczne dowcipy.Warto o tym pamiętać gdy ktoś powie, że 1 Maja to święto lewaków. Znając tendencję Kościoła do zawłaszczania lub podpinania się pod wszelkie, zupełnie nie związane z nim święta, nie dziwi fakt, że również to majowe wydarzenie zostało przez Kościół zagospodarowane. Myślę że o tym dniu, też powinniśmy pamiętać.

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb