Polskie kobiety w drodze do wolności [FOTO]

Sto lat temu Polska odzyskała niepodległość, a Polki wywalczyły czynne i bierne prawa wyborcze. Z tej okazji, 11 września w Strzegomskim Centrum Kultury odbyło się jubileuszowe spotkanie poświęcone roli kobiet w życiu społecznym i politycznym na przestrzeni wieku.

Wydarzenie zgromadziło ponad 70 osób i rozpoczęło się wykładem Ewy Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet, którego celem było ukazanie tego, że niepodległość to nie tylko zasługa umundurowanych mężczyzn, ale też odważnych kobiet, które nie bały się walczyć o to, co najistotniejsze.

– Specyfiką polskiego ruchu emancypacyjnego na tle zachodnich było to, że Polki walczyły jednocześnie o wolną Polskę i prawa wyborcze - tłumaczy Ewa Furgał z Fundacji Przestrzeń Kobiet.   - To były czasy, kiedy kobiety miały ograniczone prawo decydowania o własnym życiu rodzinnym. W II RP przez pewien czas obowiązywały przepisy Kodeksu Napoleona z 1807 roku, który kobietę traktował jak małoletnią osobę. Na tym polegał trud walki.

W spotkaniu uczestniczyła także Amanda Jadwiga Różańska-Baranowicz – Honorowa Obywatelka Strzegomia, która opowiedziała o swoich wspomnieniach.

- Żyjąc w czasach wojny i okupacji żyło się trudno, bo nie było mowy o żadnych prawach – wspomina  Amanda Jadwiga Różańska- Baranowicz. -  Czasy powojenne niewiele zmieniły w tej kwestii. Ludzie nie podejmowali pewnych tematów i nie było walki o prawa, bo prawo mogło stanowić tylko państwo. Dziś jest inaczej. Trzeba korzystać z życia w pełni, nie lenić się i działać dla dobra swoich bliźnich i świata.

Spotkanie zakończyło się dyskusją uczestników i konkluzją, że nie byłoby niepodległego, wolnego, demokratycznego kraju tam, gdzie nie byłoby równych praw dla wszystkich jego obywateli i obywatelek.

2018-09-11 21:06 1890 Niepodległość Emancypacja Rocznica Ewa Furgał

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb