Remont zabytkowej wiaty prawie na finiszu [FOTO]

W czerwcu br. rozpoczęły się prace związane z II etapem remontu zabytkowej stacji w Strzegomiu. Obecnie dobiega końca rewitalizacja wiaty na peronie nr 1. Efekt robi wrażenie!

Zimą tego roku zakończył się remont wiaty na peronie nr 2 i trzeba przyznać, że po nim obiekt prezentuje się wyjątkowo okazale, zwłaszcza w porze nocnej, kiedy jest oświetlony. I etap prac pochłonął prawie 400 tys. zł z budżetu PKP.

- Projekt był wymagający, ponieważ budynek znajdował się pod opieką konserwatora zabytków - wskazuje pochodzący ze Strzegomia Piotr Gadzina, współwłaściciel firmy realizującej poprzednie i obecne zadanie.

Konstrukcja znajdująca się na peronie nr 1 od kilku tygodni poddawana jest starannej rewitalizacji.  Elementy drewniane zostały oczyszczone lub wymienione na nowe, a konstrukcja jest odtwarzana do pierwotnej postaci.

Drewniana wiata pochodzi z II połowy XIX w. Wyglądem nawiązuje do obiektów architektury uzdrowiskowej – hal spacerowych. Z uwagi na walory estetyczno–historyczne, budynek dworca oraz wiaty zostały wpisane do Ewidencji gminnej Strzegomia, a remont prowadzony jest zgodnie z wytycznymi konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, że stacja Strzegom została oddana do użytku 16 grudnia 1856 roku i jej pierwsza nazwa brzmiała Striegau. Dworzec kolejowy jest jednym z najstarszych tego typu obiektów na obecnych ziemiach polskich.
2021-09-08 18:16 790 remont, wiata, PKP, dworzec

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb