Rodzice w szoku po spotkaniu w Strzegomiu. „Nie mieliśmy pojęcia, co oglądają nasze dzieci w internecie” [FOTO]
W szkołach podstawowych gminy Strzegom trwa cykl spotkań, które mają pomóc dzieciom, rodzicom i nauczycielom lepiej odnaleźć się w cyfrowej rzeczywistości i skuteczniej reagować na zagrożenia w sieci. Zajęcia prowadzi Łukasz Gierek, prezes Fundacji Hejt OFF i były nauczyciel, od lat zajmujący się edukacją w zakresie bezpiecznego korzystania z internetu.
Podczas spotkania z rodzicami uczniów Publicznej Szkoły Podstawowej nr 2 w Strzegomiu mówił m.in. o cyberbezpieczeństwie, treściach konsumowanych przez dzieci na TikToku oraz wpływie patoinfluencerów. Podkreślał, że świat młodych użytkowników internetu rządzi się własnymi zasadami, językiem i autorytetami, a brak zrozumienia tej rzeczywistości może prowadzić do utraty kontaktu z dziećmi. – Nie chodzi o straszenie, ale o wiedzę, która pozwala na prawdziwą rozmowę, zrozumienie i bezpieczeństwo – zaznaczył.
- Żyjemy dziś w czasach, w których zapominamy, jak to jest być człowiekiem, jak patrzeć na drugą osobę i odczuwać jej emocje. Tego uczyli nas kiedyś rodzice i nasze otoczenie. Mam jednak wrażenie, że bardzo o tym zapomnieliśmy, a co gorsza nie potrafimy już tego nauczyć naszych dzieci. Zostawiliśmy je same w internecie. Dziś mierzymy czas, który spędzają w sieci, zamiast liczyć ten, który spędzamy razem z nimi. Odwróćmy te role, a świat stanie się po prostu lepszy - dodał na zakończenie spotkania.
Spotkania wywołały silne emocje wśród rodziców. Wielu z nich przyznawało, że dopiero teraz uświadomili sobie skalę zagrożeń i wpływ internetu na najmłodszych. Podkreślali, że to doświadczenie skłania ich do większego zaangażowania i częstszych rozmów z dziećmi o tym, co dzieje się w sieci.
Łukasz Gierek jest także autorem bezpłatnego poradnika dla rodziców „Co robią twoje dzieci w sieci?”, który pomaga zrozumieć cyfrowy świat młodych ludzi, w tym używany przez nich język, skróty i emotikony. Poradnik można nieodpłatnie pobrać na stronie Fundacji Hejt OFF.
Projekt ma charakter kompleksowy. Obejmuje warsztaty dla uczniów klas 4–6 i 7–8 pod hasłem „Hejt to nie zabawa”, spotkania dla rodziców oraz szkolenia dla nauczycieli. Zorganizowano również prelekcję dla przedstawicieli instytucji publicznych dotyczącą cybermanipulacji, wyłudzeń i współczesnych zagrożeń cyfrowych. Wszystkie zajęcia odbywają się w formie stacjonarnej.
Anna Stefanko
Komentarze
Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy