.
.

Darmowe szczepienie przeciwko HPV?

Wirus brodawczaka ludzkiego (HPV) odpowiada za 10 proc. wszystkich nowotworów, kobiecych i męskich. Gmina Strzegom wzorem innych miast w Polsce rozpoczęła prace nad wdrożeniem programu profilaktyki zdrowotnej związanej z zakażeniami wirusem. Darmowymi szczepieniami mają być objęte tylko dziewczęta.

Wirus brodawczaka ludzkiego powoduje rozwój nowotworów szyjki macicy oraz zewnętrznych narządów płciowych u kobiet, ale także ryzyko wystąpienia raka prącia i odbytu u mężczyzn. HPV może także wywoływać nowotwory jamy ustnej, krtani i gardła u obu płci.

- Gmina Strzegom rozpoczyna przygotowania do opracowania programu profilaktyki zdrowotnej związanej z zakażeniami wirusem brodawczaka ludzkiego (HPV). Celem programu będzie zmniejszenie zachorowania na raka szyjki macicy poprzez przeprowadzenie szczepień ochronnych u dziewcząt oraz edukację dotyczącą tego wirusa – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia.

Podobny program funkcjonował w latach 2016-2018 w Świdnicy, na który władze otrzymały dofinansowanie w wysokości 6.600 zł z NFZ. W Strzegomiu nie jest znany termin wprowadzenia programu, natomiast najprawdopodobniej będzie dotyczył tylko dziewcząt z gminy Strzegom. Programy przesiewowych szczepień dla chłopców wprowadziło kilka krajów Europy, ale nie Polska. Nie wiadomo kiedy i czy w ogóle rozpocznie się w kraju refundacja szczepień dla chłopców. W tym momencie pozostaje więc zapłacić z własnej kieszeni albo stosować inne metody profilaktyki.

Źródło: pixabay.com
2019-02-10 14:56 750 Szczepionka, HPV, wirus brodawczaka ludzkiego

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb