Granitowa obwodnica Strzegomia coraz bliżej

17 lipca podczas sesji Rady Miejskiej rajcowie zdecydowali, że gmina Strzegom udzieli pomocy finansowej Województwu Dolnośląskiemu w kwocie 1,5 mln zł na opracowanie dokumentacji projektowej oraz decyzji środowiskowej dla zadania „Granitowa obwodnica – wyprowadzenie transportu górniczego z miejscowości na terenie Gminy Strzegom, Dobromierz i Mściwojów”. Chodzi o długo wyczekiwaną, obecnie priorytetową inwestycję drogową dla miasta.

Temat obwodnicy, która miała powstać w ciągu drogi wojewódzkiej nr 374 i drogi krajowej nr 5 przewija się od przeszło 15 lat w dokumentach planistycznych województwa. Mieszkańcy niejednokrotnie kierowali pisma w tej sprawie oraz zbierali podpisy z poparciem. Kilka lat temu zapowiadali nawet protest z blokadą drogi wojewódzkiej. Teraz pojawiło się światełko w tunelu. Jeżeli wszystko pójdzie zgodnie z planem to jest szansa, że za około 4 lata nastąpi rozpoczęcie budowy.

- Konieczność budowy obwodnicy jest niezbędna, żeby odciążyć Strzegom oraz sąsiadujące miejscowości z intensywnego ruchu samochodowego, w szczególności związanego z transportem granitu z okolicznych kopalń – mówi Zbigniew Suchyta, burmistrz Strzegomia. – Wiem, jak istotna jest ta sprawa dla komfortu życia mieszkańców, dlatego cieszę, że wraz z samorządem województwa dolnośląskiego udało nam się dogadać w tej sprawie. Podziękowania kieruję w kierunku zarządu województwa dolnośląskiego oraz wicemarszałka Tymoteusza Myrdy za wsparcie i decyzję w sprawie tej inwestycji - dodaje burmistrz.
 
W trakcie wizyty terenowej zarząd województwa przekonał się o słuszności tej sprawy oraz o skali problemów mieszkańców gminy, z której co roku wywożonych jest 4 mln ton kruszyw. Dzięki temu możliwe było przekonanie sejmiku województwa o pilnej potrzebie wykonania projektu i decyzji środowiskowej obwodnicy.

Granitowa obwodnica wyprowadzi transport górniczy nie tylko z terenu gminy Strzegom, ale także Dobromierz i Mściwojów, co daje ponadlokalny charakter inwestycji. Jedna z koncepcji przebiegu obwodnicy mówi o szlaku rozpoczynającym się od skrzyżowania drogi wojewódzkiej 374 w kierunku na Stanowice - Olszany i dalej w stronę Stawisk.  Droga biegłaby za Stawiskami, pomiędzy Żelazowem a Kostrzą, następnie pomiędzy kamieniołomem „Zimnik 1” i „Zimnik 2”, aż do Siekierzyc. Zaproponowano także różne warianty włączenia istniejących dróg lokalnych do nowo projektowanej obwodnicy.

ORIENTACYJNY PLAN PRZEBIEGU OBWODNICY


 
2020-07-17 17:40 1180 obwodnica Strzegomia, droga 374, granitowa obwodnica, Strzegom

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb