Reklama


Reklama


Reklama

Niewinne słowa czy ukryta przemoc? Rusza ważny projekt edukacyjny dotyczący hejtu wśród dzieci i młodzieży [FOTO]

W placówkach oświatowych na terenie gminy Strzegom rusza cykl szkoleń profilaktyczno-edukacyjnych poświęconych m.in. hejtowi rówieśniczemu, cyberprzemocy, patotreściom w internecie oraz manipulacji informacyjnej i finansowej. Zajęcia poprowadzi prezes Fundacji Hejt Off – Łukasz Gierek. Program skierowany jest do uczniów szkół podstawowych, rodziców, nauczycieli oraz przedstawicieli instytucji publicznych.


Zastępczyni burmistrza Anna Hałas podkreśla, że pomysł realizacji projektu zrodził się po konferencji oświatowej, podczas której poznała prezesa fundacji. – Zrobił na mnie duże wrażenie. W prosty i przystępny sposób mówił o hejcie, opierając się na przykładach z życia i własnych doświadczeniach. Pokazywał, że problem dotyczy nie tylko dzieci, ale również dorosłych. Jest także autorem poradnika dla rodziców „Co robią twoje dzieci w sieci?”, który pomaga zrozumieć rzeczywistość cyfrową młodych ludzi, w tym znaczenie używanego przez nich języka, skrótów i emotikonów – dodaje i zaznacza, że ta kampania jest dziś niezwykle potrzebna.

 - Ta kampania docierając do dzieci, uczy od najmłodszych lat, że krzywdzące zachowanie może poważnie zranić drugą osobę, a nawet uczynić jej życie trudnym do zniesienia. Edukacja od wczesnych lat daje szansę, że w przyszłości dorośli będą bardziej świadomi i odpowiedzialni w relacjach z innymi. Hejt stał się dziś powszechny, zwłaszcza w internecie, dlatego edukować trzeba nie tylko dzieci, ale i dorosłych. To zjawisko ma realny wpływ na życie drugiego człowieka i może prowadzić do poważnych, bolesnych konsekwencji.
 
Projekt obejmuje cztery etapy. W pierwszym zaplanowano szkolenia dla uczniów klas 4–6 i 7–8 (30–31 marca oraz 16 i 23 kwietnia) pod hasłem „Hejt to nie zabawa”, dotyczące rozpoznawania i przeciwdziałania przemocy psychicznej w szkole i internecie. Drugim etapem będą warsztaty dla rodziców (30–31 marca, 1, 16 i 23 kwietnia), poświęcone aktywności dzieci w sieci oraz roli świadomego wsparcia dorosłych. Trzeci etap to szkolenie dla rad pedagogicznych, które odbędzie się 30 marca w Strzegomskim Centrum Kultury i skupi się na hejcie, patotreściach oraz odpowiedzialności szkoły. Na zakończenie, 1 kwietnia w Strzegomskim Centrum Kultury, zaplanowano prelekcję dla przedstawicieli instytucji publicznych dotyczącą cybermanipulacji, wyłudzeń oraz współczesnych zagrożeń cyfrowych.

Anna Stefanko

fot.: pixabay
2026-03-26 16:48 331 hejt off, Anna Hałas, Łukasz Gierek,

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb