Obchody Światowego Dnia Sybiraka [FOTO]

Tegoroczne obchody Światowego Dnia Sybiraka i 82. rocznicy agresji sowieckiej na Polskę po raz kolejny miały symboliczny wymiar. 17 września przedstawiciele Koła Związku Sybiraków, samorządowcy, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy złożyli wieńce i kwiaty pod pomnikiem Bezimiennej Matki Sybiraczki.

Krótkie, plenerowe spotkanie uczniów z obecnymi pod pomnikiem bohaterami, walczącymi z okrucieństwem Syberii, było żywą lekcją historii. Z uwagi na pandemię koronawirusa zabrakło zwyczajowej akademii, która odbywała się od przeszło 15 lat w PSP nr 4 im Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu. Nie było także uroczystych przemówień i wręczenia odznaczeń.

- 17 września wojska sowieckie bez wypowiedzenia wojny wkroczyły do Polski, rozpoczynając najkrwawszy, czwarty zabór. W 82. rocznicę napaści sowieckiej na Polskę pragniemy oddać hołd i tradycyjnie złożyć kwiaty oraz zapalić znicze - powiedział Jerzy Orabczuk, prezes Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu.


W obchodach Dnia Sybiraka uczestniczyli: Jerzy Orabczuk – prezes wraz z przedstawicielami Koła Związku Sybiraków w Strzegomiu, Tomasz Marczak – przewodniczący Rady Miejskiej w Strzegomiu, Agnieszka Kisielewicz – wicedyrektor, nauczyciele i uczniowie z PSP nr 4 im. Kornela Makuszyńskiego w Strzegomiu. Towarzyszyli mi także uczniowie klasy mundurowej strzegomskiego LO oraz mieszkańcy i sympatycy Związku Sybiraków.

Przypomnijmy, 1 i 17 września 1939 roku to daty wyznaczające początek XX-wiecznej gehenny Polaków. Dokładnie 82 lat temu dwa zbrodnicze totalitaryzmy, niemiecki i sowiecki, na dobre rozpoczęły swoją ekspansję. Polska stała się pierwszą ofiarą ich zbrodniczych, militarnych planów. W 1939 roku, po dwudziestu latach niepodległego rozwoju, Rzeczpospolita Polska po raz kolejny zniknęła z mapy świata.
2021-09-17 12:56 703 Światowy Dzień Sybiraka

Komentarze

Ten materiał nie ma jeszcze komentarzy

Dodaj komentarz

Twój mail będzie nie widoczny.

Komentarze na fb